Haber

“Yetki belgesi olmayan emlakçılara göz açtırılmayacak”


Bir emlakçının yetki belgesinin olup olmadığını öğrenmek isteyenlerin Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden sorgulama yapabileceğini dile getiren Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, hatta belgesi olmadan faaliyet gösteren işletmelerin sistem üzerinden ihbar edilebileceğini aktardı.

Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi’ndeki geliştirmelerin sürdüğünü kaydeden Akdoğan, “Peki vatandaş, yetki belgesinin olup olmadığını nereden anlayacak? İşte bunun için kurulan ‘Ttbs.gtb.gov.tr’ adresinden ulaşılabilecek bilgi sistemi üzerinden emlak işletmelerinin yetki belgeleri sorgulanabiliyor. Yine bu sistem üzerinden vatandaşlar, şikâyette bulunabilir. Bunun yanı sıra yetki belgesi olmadan emlakçılık faaliyetinde bulunan gerçek veya tüzel kişilerin ihbar edilmesi amacı ile ihbar hattı sistemi devreye alındı. Tüketiciler ve yetki belgeli emlak işletmeleri bu sistemi kullanarak ihbar bildiriminde bulunabilirler.” dedi.

‘Vergi kaçakçılığı, karapara, terörizm’

Yeni çıkan karar hakkında bilgi veren Akdoğan, “Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’ndan 18 Şubat’ta gelen karara göre Ticaret Bakanlığı’nın yanı sıra yetki belgesiz emlakçılık faaliyetleri karaparanın aklanması, vergi kaçakçılığı ve terörizmin finansmanı kapsamında Mali Şube tarafından takip edilecek. Bu karar olayın ciddiyetini gösteriyor. Tüketicilere tavsiyemiz yetki belgesi olmayan emlak işletmeleri ile çalışmamaları. Çünkü yetki belgesi sahibi olan işletmelerin tüketicilere ve Bakanlığa karşı yükümlülükleri var. Diğerlerinin olmadığı için çok ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.” diye konuştu.

“Portalları uyarıyoruz”

Yetki belgesi olmamasına rağmen üye yapmaya ve ilan girişine izin veren portallara yönelik yaptırımlar isteyeceklerini belirten Akdoğan, “Bizler Bakanımızın ifade ettiği ve yönetmelikte geçen yetki belgesi olmayan işletmelerinin ilan verememesini istiyoruz. Lakin bu konuda ayak sürten, ilan girişlerine hatta üyeliklere farklı şekilde izin veren portallara yaptırımlar getirilmesi için tüm gücümüzle mücadeleye edeceğiz.” ifadeni kullandı.

Leave A Reply