Haber

Ukrayna’dan Türk yatırımcılara ‘büyük projeler’ için davet


Ukrayna Devlet Varlık Fonu Başkanı Dmitro Senniçenko, Ukrayna’da Sovyetler Birliği döneminden miras kalan emlak, tarım, endüstriyel makine üretimi gibi pek çok alanda 3 bin 600 devlet teşebbüsü olduğunu, bazı stratejik kurumlar haricinde çoğunun özelleştirme listesinde bulunduğunu ifade ederek, “Ukrayna, yatırımlar için açıldı. Türk yatırımcıları özelleştirme ihalelerine katılmaya ve beraber kazanmaya davet ediyoruz.” dedi.

Ukrayna’da özellikle altyapı ve telekom alanlarında Türk girişimcilerin aktif olduğunu belirten Senniçenko, Türk yatırımcıları özelleştirme projelerinde de görmeyi umduğunu söyledi. Senniçenko, tüm sürecin şeffaf olduğunu vurgulayarak, girişimcilerin, web sitesi üzerinden özelleştirme teşebbüslerine ilişkin bilgilere ulaşabileceğini bildirdi.

“Askıya alınan özelleştirme projeleri tekrar açıldı”

Dmitro Senniçenko, geçen yıl salgına rağmen 1.900 ihale gerçekleştirdiklerini ve 3 milyar grivna (108 milyon dolar) ile önceki yıla kıyasla 4 kat fazla gelir elde ettiklerini aktararak, amaçlarının satıştan yüksek değer elde etmekten ziyade ehil yatırımcı bulmak olduğunu söyledi.

Senniçenko, 10 milyon dolar üstü projelerin “büyük özelleştirme” projelerine girdiğini belirterek, şunları kaydetti: “Salgın döneminde değerinin altında gidebilir endişesiyle büyük özelleştirme projeleri kısa süreliğine askıya alınmıştı ancak geçen ay alınan kararla bu fırsat tekrar açıldı. Mesela, yaz ortasında Avrupa’nın en büyük titanyum madeni üretim tesislerinden birisi için ihale olacak, ihracata yönelik bir ürün. Ayrıca, diğer önemli teklif olarak Kiev’in merkezinde 35 hektarlık makine inşa tesisi yaz sonu gibi ihaleye çıkacak, tesis çalışmıyor ancak ulaşım ve diğer açılardan çok merkezi ve büyük bir saha. Bununla birlikte 4 yıldızlı ve 374 odalı President Otel ihaleye çıkacak. Geçen yıl Kiev’in en işlek caddelerinden birindeki Hotel Dnipro’yu 21 katılımcının olduğu ihale sonucu 1 milyar 100 milyon grivnaya (40 milyon dolar) özelleştirmiştik.”

Türk yatırımcılara davet

Türkiye’nin sanayi bölgeleri ve işleme faaliyetlerinde gelişmiş olduğunu ifade eden Senniçenko, Ukrayna’nın da tarım alanında önemli üretim yaptığını belirtti. Senniçenko, yatırımcıların burada alıp, işleyip iç piyasaya satabileceğini ya da ihracat yapabileceğini ifade etti.

İki ülkenin tarihte iyi işler gerçekleştirdiğini, gelecekte de çok ortak işler yapacağını aktaran Senniçenko, “Ukrayna, yatırımlar için açıldı. Türk yatırımcıları özelleştirme ihalelerine katılmaya ve beraber kazanmaya davet ediyoruz.” dedi.

Senniçenko, Ukrayna ve Türkiye arasındaki STA görüşmelerinin sonuna gelindiğini hatırlatarak, STA’nın, iki ülke ekonomisine ekstra enerji getirmesini umduğunu söyledi.

Leave A Reply