Haber

Müracaat yapıldı: İstanbul’da salı günleri düğün yapılmayacak


İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmeleri Odası (İSTDO) Lideri Adem Sönmez, düğün dalının Covid-19 salgınından en çok etkilenen kesimlerin başında geldiğini, normalleşmeyle rutin işleyişe döndüğünü söyledi.

Düğün bölümünün bu yıl yeterli bir devir geçirdiğini lisana getiren Sönmez, şu bilgileri verdi:

“- İstanbul’da 2019 yılında 120 bin civarında merasim yapılmıştı. 2020’de bu sayı pandemiyle birlikte 50 binlere düştü. 2021’de 130 bin, 2022’de yüzde 38’lik artışla 180 bin civarında düğün yapıldı.

– İstanbul’da yapılmış olan düğün sayıları, pandemi öncesindeki sayıları aşarak devam etti. 2023 rezervasyonlarımız çok uygun gidiyor. İstanbul’da bu yıl 200 bin ile 220 bin ortasında düğün yapılmasını bekliyoruz. Ayrıyeten pandemi öncesi rezervasyon kültürünü yine kazandık.”

İstanbul’da salı günleri düğün yok

Düğün kesiminde salı gününün tatil olması için çalışma başlattıklarını ve bu kapsamda İstanbul’u pilot bölge olarak seçtiklerini belirten Sönmez, kelamlarına şöyle devam etti:

“- Bölümdeki arkadaşlarımızla yaptığımız toplantılar ve istişare sonucunda, düğün salonlarının salı günleri tatil olmasıyla ilgili karar aldık.

  • Bayan kuaförleri, hoşluk uzmanları meslek oda temsilcileri ile yaptığımız istişarelerde, onlar da salı günü olmasının daha uygun olacağını, kendilerinin de bu karara uyabileceklerini belirtti.

Esnaf odası olarak bunu İstanbul Valiliği’ne, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne ve Ticaret Bakanlığı’mıza bildirdik. Geçen hafta İstanbul vali yardımcısı ile bu hususta bir toplantı yaptık ve olumlu geçti. Esnaf arkadaşlarımız, İstanbul Vali’mizden bu muştuyu onaylamasını bekliyorlar. İstanbul’da pilot olarak başlatılacak çalışmanın tüm Türkiye’ye örnek olmasını bekliyoruz.”

“Devletimizden KDV konusunda güzelleştirme bekliyoruz”

Gıda dalında yapılan KDV indirimini, düğün bölümü için de talep ettiklerini lisana getiren Sönmez, “Cumhurbaşkanı’mızdan talebimiz, 2023’te evlenecek çiftlere bir müjde manasında KDV oranlarımızı sabitlenmesi. Düğün kesimi olarak, KDV oranlarının düşürülmesiyle 2023’ün birinci yarısında biz de fiyatlarımızı sabitlemeye hazırız.” diye konuştu.

Sönmez, düğün bölümünün ayakta tutulmasının ehemmiyetine işaret ederek, şunları kaydetti:

“- Düğün kesimiyle birlikte ekonomik kurallar da ister istemez zaten dönüyor. Düğün yapacak kişi yalnızca bir düğün salonu tutmuyor, düğün salonuyla birlikte piyasanın içindeki 242 mala dokunuyor.

  • Burada emlak kesiminden kuyumcusuna, beyaz eşyadan mobilyaya, dokumasından boyacıya tadilatçıya kadar kesim zaten piyasaya dokunuyor. Onun için devletimizden KDV konusunda güzelleştirme bekliyoruz.”

Leave A Reply