Haber

Kritik bilgi verildi, ücret pazarlığı başlıyor

Mehmet KAYA

Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısını TİSK’in ev sahipliğinde yaptı. Önceki toplantıya yetiştirilemeyen TÜİK’in aylık gıda harcaması hesaplaması komisyona sunuldu. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) toplanan komisyonda, işçileri temsilen Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işverenleri temsilen TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç yer aldı.

Toplantıya taraflarca gösterge niteliği olması nedeniyle önemsenen TÜİK raporu sunuldu. TÜİK, günlük kalori ihtiyacını karşılamak üzere; hafif işlerin görüldüğü işkolları için 1.940; orta ağırlıkta işkolları için 2 bin 86; ağır işkolu için ise 2 bin 331 TL gıda aylık gıda harcaması yapılması gerektiğini hesapladı.

TÜİK’in bu hesaplamasının asgari ücretin tespitinde doğrudan sonuç belirleyici etkisi bulunmuyor ancak taraflar ve özellikle işçi kanadı, sadece bir kişinin ve sadece gıda harcamasının tutarının yüksekliğini vurgulayarak asgari ücretle geçinmeye çalışan bir kişinin alması gereken ücrete dair savunma yapıyor. İşveren kanadı ise teknik olarak hesaplamanın farklı yapılması gerektiğini daha önce açıklamıştı.

TÜİK’in bu verileri sunmasının ardından tarafların da ücret taleplerini söylemesi bekleniyor. İşçi kanadı bu konuda ilk işaretleri vermiş ve bir aylık gıda harcaması olan ve Türk-İş tarafından hesaplanan 2 bin 578 TL’nin altında bir teklifi “konuşmayacaklarını” açıklamıştı.

Üçüncü toplantının ardından tarafların Çalışma Bakanlığı’nın koordinasyonunda takvimli veya takvimsiz yeni toplantılar yapması ve uzlaşma sağlanmaya çalışılması bekleniyor.

Kaynak: AA

Leave A Reply