Haber

Kiralık konutta açık artırma devri


Kiralık mesken krizi hakkında bilgi veren Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp “Büyükşehirlerde uygun fiyata kiralık mesken bulmanın epeyce zorlaştığını belirterek, “İstanbul, İzmir, Ankara’nın yanı sıra Rusların ve Ukraynalıların büyük ilgi gösterdiği Antalya’da kriz önemli boyutlara ulaştı. Yeniden Bodrum’da da kiralık konut bulmak çok sıkıntı. Bu zorluk nedeniyle kimi emlakçılar açık artırma yolunu tercih etmeye başladı. Örneğin meskenin kirası 5 bin TL olarak ilana veriliyor. Lakin arayan, konutu gezmeye gelen epey ‘Daha yüksek veren olursa ona verilecek’ deniyor. Bunu duyan kiracı adayı da yüksek teklif vermek zorunda kalıyor. Bu biçimde 5 bin TL’lik meskenin kirası 10 bin TL’ye kadar çıkabiliyor” dedi.

Kredi raporu istiyorlar

Ev sahiplerinin birçok kriteri bulunuyor. Kiracının ne iş yaptığı, bağ durumu, nereli olduğu, çocuk sayısı birinci sorulan soruların başında geliyor. Lakin artık birtakım mesken sahipleri SGK dökümü, bankalardaki kredi puan durumunu gösteren findeks raporu bile istiyor. Mesken sahiplerinin birçok talebi olduğunu aktaran Şule Alp, “Ev sahibinin kiracının ne iş yaptığını sorması, evli olup olmadığı, çocuk sayısı daima alıştığımız şeylerdi. Fakat son yıllarda kiralık mesken bulmak neredeyse imkânsız hale gelince meskenlerin pahası yükseldi. Haliyle konut sahipleri de kiracı seçmeye başladı. Artık birtakım mesken sahipleri bankalar üzere kredi notu istiyor” diye konuştu.

Ek kural getirme hakkı yok

Ev sahiplerinin yeterli niyet çerçevesinde SGK hizmet dökümü isteme hakkına sahip olduğunu aktaran Alp, “Ancak mülkiyet ve barınma hakkı Anayasal bir haktır, ayrıyeten kısıtlama getirmeye kanunda yer yoktur. Herkes temel insani ihtiyaçlarını karşılayabilecek, insan haysiyetine yakışır biçimde konut ve barınma hakkına sahiptir. Mal sahipleri bunun bilakis bir koşul ya da şart getiremez. Hakikaten kanunda mukavele serbestisi gereği kiracılar ve kiralayanlar gerekli türel kuralları karşılıklı olarak kanunda yazılı konular dahilinde belirleme hakkına sahiptirler” tabirlerini kullandı.

Leave A Reply