Haber

Dünya züccaciye sektörü eylülde İstanbul’da buluşacak

Uluslararası Zuchex açıklamasına göre, Tarsus Turkey tarafından Tüyap Beylikdüzü’nde 12-15 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek Uluslararası Zuchex Fuarı’nda, sofra ve mutfak eşyalarından, elektrikli ev aletlerine, çelik mutfak eşyalarından dekoratif ev aksesuarlarına, ev tekstilinden cam, porselen ve seramiğe, plastik ev gereçlerinden, aydınlatma ve banyo/ mutfak aksesuarlarına kadar binlerce yeni ürün, koleksiyon ve inovatif tasarım bir arada sergilenecek.

10 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip fuar, sektörünün imalatçı, ihracatçı ve distribütör firmalarını, bu yıl 30’uncu kez İstanbul’da profesyonel satın alma heyetleri, zincir mağaza satın almacıları, bağımsız perakendeciler, toptancı/perakendeci kuruluşlar, bayi ve distribütörler, otel/restoran işletmecileri, catering ve organizasyon şirketleri, kurumsal hediyelik eşya satın almacıları, üretici ve ithalatçı firma yetkilileriyle buluşturacak.

Dört gün sürecek organizasyonda ayrıca fuara özel olarak tasarlanan ve çay/ kahve tadımlarının yapılacağı “Çay mı, Kahve mi?” etkinliği ile ünlü şeflerin birbirinden farklı sunumlarıyla ziyaretçilere sıra dışı bir deneyim sunacakları Cooking Theatre olacak.

32 bin profesyonelin ziyaretçi bekleniyor

Sektörünün 5,5 milyar dolarlık yıl sonu ihracat hedefine de güç katması beklenen Uluslararası Zuchex 2019 kapsamında ilk defa uygulanacak “Overseas Buyer Programıyla”, yüksek bütçelerle satın alma yetkisine sahip Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupalı satın almacılar başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafından 5 bin civarında profesyonel iş insanı, Türkiye’nin üretici markalarıyla fuarda birebir görüşmeler yapmak üzere İstanbul’a gelecek. 600’ün üzerinde firmanın toplam brüt 100 bin metrekare alanda stant açacağı Zuchex, katılımcı sayısında geçen seneye kıyasla yüzde 20 artış sağlarken organizasyonu bu yıl, yurt içi ve yurt dışından 32 bin profesyonelin ziyaret etmesi hedefleniyor.

Ticaret Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) ve Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) destekleriyle düzenlenen Zuchex 2019’da gerçekleşecek ticaretin ise 1,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Kaynak: AA

Haber

Emlak danışmanları dijital gayrimenkul okuryazarı oluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlık tarafından hazırlanan ve gayrimenkul ticaretine aracılık yapanlara zorunlu hale getirilen ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle hayata geçiyor. Gayrimenkul sektörünün teknoloji ve güvenli ticaret platformu GABORAS, yeni dönemde başlattığı ‘Yerel Ağ’ ve ‘Dijital Gayrimenkul Okuryazarlığı’ programları, yapay zeka destekli büyük veri yönetimi, çapraz sorgulama ve teknik analiz anlatımları, veri doğrulama (DAV) ile sektörel deneyim paylaşım uygulamalarını başlattı.

Sektörle temsilcilerine dijital dünya sunuluyor

Güncel piyasa analizleri, likiditasyon skorları, takas ticaretinde il döngü hızları, güvenli ticaret, parsel bazlı gerçekleşen satış işlemleri, toplu değer harita araçlarının kullanımı, değer haritaları üzerinden bölgesel analizler, yasallık ve hakkaniyet çizgisi, fiyat aralığı, gibi pek çok konu başlığının ücretsiz olarak aktarıldığı Dijital Gayrimenkul Okuryazarlığı programı gayrimenkul sektörü ile ilgilenen herkese dijital bir dünya sunuyor.

Yerel Ağ ile ise kariyerine dijital gayrimenkul okuryazarı olarak devam eden emlak danışmanlarına ulusal ve uluslararası ağ entegrasyon imkanı ve güvenli alım-satım ticareti deneyimi sunmayı hedefleniyor. Emlak danışmanları GOS Yerel Ağ Platformlarıyla gayrimenkul yatırımcı nitelikli portföy havuzundan faydalanarak yereldeki iş gücünü global ortamdaki yatırım fırsatları ile değerlendirebilecek.

Altun: Hakkaniyet ve ticarette güven esas olmalı

Emlak Yetki Belgesi ile ilgili görüşlerini paylaşan GABORAS CEO’su Kurtuluş Altun, “Ticarette hakkaniyet ve güven esas olmalı, güveni ve sürdürülebilirliği sarsacak hiçbir olumsuzluk olmamalı. Hizmet arz şekli ile değer saptamasında asgari koşullar ve üst değil taban fiyat sınırının konması yararlı. Detaylı işlem derinliği ve hizmet bileşenleri bilinmeden üst sınır belirlenmesi isabetli olmayacaktır. Gayrimenkul sektörünün düzensiz yapısını ortadan kaldıracak güveni tesis edecek taşınmaz ticaretinde borsalaşmaya gidecek her türlü adımın sonuna kadar destekçisiyiz” dedi.

Haber

Resmi Gazete’de bugün (24 Ağustos 2020)

Nizip’te katı atıktan elektrik üretilecek

Gaziantep’in Nizip ve Karkamış ilçelerinde oluşan evsel nitelikli atıkların depolandığı Nizip Katı Atık Depolama Alanına gelen günlük yaklaşık 150 ton katı atıktan elektrik üretilmesi işi ihaleye çıkarıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, atıklar içinde bulunan organik atıkların fiziksel ve biyolojik olarak parçalanması sonucu oluşan deponi gazından (LFG) elektrik enerjisi elde edilecek. İhale, tesisin projelendirmesi, her türlü izin ve onayların alınması, tasarım ve tesis inşaat işlerinin yapılması ve elektrik üretim tesisi kurulması ve 10 yıl süre ile işletilmesi işini kapsıyor.

Yüklenici elektrik üretiminden ve bu işle alakalı diğer tüm gelirlerden elde edeceği brüt gelirden, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne yetki bedeli karşılığı KDV hariç en az yüzde 15 oranında pay verecek. İşin 10 yıllık muhammen bedeli KDV hariç 10 milyon 576 bin 292,40 lira olarak belirlendi.

İhale 4 Eylül 2020 Cuma günü saat 15.00’te Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Encümen Toplantı Salonunda İhale Komisyonunca (Encümenince) kapalı teklif usulü artırma yöntemiyle yapılacak.

-Tuzla Belediyesinden 87,4 milyon liralık taşınmaz satışı

İstanbul İli Tuzla Belediyesi, Belediyeye ait 3 taşınmazını 87 milyon 366 bin 485,12 lira tahmini bedel üzerinden kapalı teklif usulüyle satışa çıkardı.

Belediyenin Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, İstasyon Mahallesindeki 26 bin 191,78 metrekarelik ticaret + konut + turizm alanı 81 milyon 299 bin 285,12 lira, Tepeören Mahallesindeki 6 bin 140,20 metrekarelik konut alanı 3 milyon 70 bin 100 lira, Tepeören Mahallesindeki 5 bin 994,20 metrekarelik konut alanı 2 milyon 997 bin 100 lira tahmini bedelle ihale edildi.

İhaleler, 8 Eylül 2020 tarihinde saat 14.00/14.40 ve 14.50’deTuzla Belediyesi Encümen salonunda yapılacak.

Mersin Silifke Belediyesinden 23,9 milyon liralık taşınmaz satışı

Mersin İli Silifke Belediye Başkanlığı, Kurtuluş Mahallesinde bulunan mülkiyeti belediyeye ait 661 bin 504,37 metrekare büyüklüğündeki taşınmazı kapalı teklif usulü ihale ile satacak.

Belediyenin Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, muhammen bedeli 23 milyon 850 bin lira olan taşınmaz ihalesi, 9 Eylül 2020 tarihinde saat 14.00’de, Silifke Belediyesi Hizmet Binası 3. kat Meclis Salonunda yapılacak.

Teklifler, ihale tarih ve saatine kadar Silifke Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü adresine elden teslim edilebileceği gibi, aynı adrese iadeli taahhütlü posta/kargo vasıtasıyla da gönderilebilecek.

TKİ’den iş makinesi ve plakalı araç satışı…

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Genel Müdürlüğü, Ege, Garp ve Çan Linyitleri İşletme müdürlükleri ve Didim Eğitim ve Dinlenme Tesisindeki 30 adet iş makinesi ve 33 adet plakalı aracı, açık ihale (kapalı zarf ve açık artırma) usulüyle satacak.

TKİ’nin Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, Ege Linyitlerindeki 20 adet iş makinesi ve 22 adet plakalı araç, Garp Linyitlerindeki 4 adet iş makinesi ve 7 adet plakalı araç, Çan Linyitlerindeki 6 adet iş makinesi ve 3 adet plakalı araç ve TKİ Aydın-Didim Eğitim ve Dinlenme Tesisindeki 1 adet plakalı aracın satışı yapılacak.

İhale Ankara’da TKİ Genel Müdürlüğünde 22 Eylül 2020 tarihinde saat: 14.30’da yapılacak.

Teklifler, ihale tarih ve saatine kadar, TKİ Genel Müdürlüğü Elektronik Belge Yönetim ve Arşiv Şefliğine verilebileceği gibi, posta vasıtasıyla da gönderilebilecek.

İstanbul Üniversitesi 85 sözleşmeli sağlık personeli alacak

İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Kardiyoloji Enstitüsünde çalıştırılmak üzere, giderleri Özel Bütçe gelirinden karşılanmak üzere 2018 KPSS (B) grubu puan sırası esas alınmak suretiyle 85 sözleşmeli sağlık personeli alacak.

Üniversitenin Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, 43 hemşire, 4 ebe, 2 eczacı, 2 diğer sağlık personeli, 34 sağlık teknikeri alımı yapılacak. Adayların, 8 Eylül 2020 tarihi mesai saati bitimine kadar www.istanbulc.edu.tr ve https://personel.istanbulc.edu.tr/adresindeki başvuru formunu eksiksiz doldurmaları, istenen belgelerle birlikte Personel Daire Başkanlığına şahsen müracaat etmeleri gerekiyor.

Başvurular Komisyon tarafından değerlendirildikten sonra sonuçlar en geç 7 iş günü içinde www.istanbulc.edu.tr ile https://personel.istanbulc.edu.tr/ adresinde yayınlanacak.

İstanbul Üniversitesi sözleşmeli bilişim personeli alacak

İstanbul Üniversitesi, Üniversitemiz Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığında istihdam edilmek üzere, 8 sözleşmeli bilişim personeli alacak.

Üniversitenin Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, işe fakültelerin 4 yıllık bilgisayar, yazılım, elektrik, elektronik, elektrik ve elektronik ve endüstri mühendisliği bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu’nca kabul edilmiş̧ yurt dışındaki yükseköğretim kuramlarından mezun olanların başvuru yapabilecek. Başvurular 24 Ağustos-7 Eylül 2020 tarihleri arasında https://pbys.istanbul.edu.tr/basvuru internet adresi üzerinden online olarak gerçekleştirilecek. Çevrimiçi denetimli yazılı sınav 22 Eylül 2020 tarihinde saat 10.00 – 12.30 saatleri arasında yapılacak. Sözlü sınav tarihi ve yeri ise çevrimiçi denetimli yazılı sınav tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde www.istanbul.edu.tr internet adresinde ilan edilecek ve başvuru sahiplerine e-posta yolu ile sonuç bildiriminde bulunulacak.

Ayvalık Vakıf Zeytinlikleri eleman alacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Ayvalık Vakıf Zeytinlikleri İşletme Müdürlüğü, bağlı fabrika ile satış şubelerinde çalıştırılmak üzere, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığı ile “sürekli işçi “ kadrolarına sınavla 13 işçi alacak.

İşletme Müdürlüğünün Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, işletme, İstanbul’da çalıştırmak üzere 5, Antalya’da çalıştırmak üzere 1 perakende satış elemanı, Edremit Balıkesir’deki işletme müdürlüğünde çalıştırılmak üzere 5 ev tipi sofralık zeytin işlemecisi, 1 elektrikçi, 1 bahçıvan alımı yapacak.

Başvurular, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) internet sitesinden 24 Ağustos – 28 Ağustos 2020 tarihleri arasında elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Kura çekimi Ayvalık Vakıf Zeytinlikleri İşletme Müdürlüğü 4 Eylül 2020 tarihinde saat 10.00’da yapılacak.

Eleman alımı KPSSP93 puanıyla yapılacağı için perakende satış elemanlarında kura çekimi olmayacak.

Şırnak Belediyesinden eleman alımı

Şırnak Belediyesi, KPSS türü, KPSS taban puanı ve diğer şartları taşımak kaydıyla, açıktan atama yoluyla 2’si zabıta memuru olmak üzere 14 memur alacak.

Belediyenin Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, adaylar, başvuru esnasında istenilen belgeleri ile birlikte 28 Eylül-2 Ekim 2020 tarihleri arasında Belediyenin Yazı İşleri Müdürlüğü’ne müracaatlarını yapabilecekler. Elektronik ortamda, Belediyenin www.sirnak.bel.tr internet adresine, şahsen veya iadeli taahhütlü posta yolu ile Şırnak Belediyesine gönderilebilecekler.

Zabıta memuru alımında sözlü ve uygulamalı sınav; 2 Kasım 2020 tarihinde Saat 09.30’da başlayacak. Memur alımı için 2 Kasım 2020 tarihinde Saat 09.30’da başlamak üzere yapılacak. Sözlü ve uygulamalı sınavlar Şırnak Belediyesi Hizmet Binasında gerçekleştirilecek. Asıl ve yedek aday listeleri belediyenin www.sirnak.bel.tr internet adresinde ilan edilecek.

Haber

Doğan’ın yatırım bankası 2021’de açılacak

HANDAN SEMA CEYLAN

Yeni alanlar olarak kimya, oto yan sanayi ve ambalajdan oluşan üç ana sektör belirleyen Doğan Holding, lisansını aldığı yatırım bankasını 2021’in ilk çeyreğinde faaliyete geçirmeye hazırlanıyor. “Büyük bankaların masaları çok kalabalık” diyen Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş, “KOBİ segmenti desteklenmeye en muhtaç alanda. Büyük bankalar tam hizmet vermekte bazen zorlanıyor. Biz e-ticaret deneyimimizi de harekete geçirerek, teknolojiye daha yakın bir yapı kurup güzel bir hikaye çıkarabileceğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuşuyor. “Amiral gemi” kavramı yerine sektörlerde “kârın dağılımına” odaklanan holdingin İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş, pandemiyle birlikte artık çeyrekler bazında iş yönetmenin de önemini vurguluyor.

DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan Göğüş, holdingin stratejik olarak ilgilendiği sektörler olduğunu kaydederek, “Oto yan sanayiye, kimyaya, ambalaja bakıyoruz. Kimyada da petrokimya değil, özellikli kimyaya bakıyoruz. Ambalajda biliyorsunuz bir şirketin çoğunluk hissesinin alımını yaptık” diyerek holdingin 57.8 milyon Euro’luk bedelle Sesa Ambalaj satın alma sürecini anımsattı. Göğüş, “Sesa satın alması için hukuki süreci ve Rekabet Kurulu’nun onayını bekliyoruz. Bu sektörde de derinleşmeyi öngörüyoruz” diyor. Göğüş, şunları söylüyor: “Onun dışında elimizde olan işleri büyütmeye çalışıyoruz. Buna da inorganik bakıyoruz. İstiyoruz ki elimizdeki işlerin ya ölçeği olsun ya da elimizdeki işleri kârlı olarak büyütüp buralarda temettü dağıtalım. 2019’da daha fazla temettü dağıttık. Dolayısıyla bu hassas olduğumuz bir konu. Yatırımcıların önem verdiği bir şey, bizim de önem verdiğimiz bir şey.”

Göğüş’ten holdingin 2020’nin ilk yarısı, hedefleri ve koronavirüs süreci ile ilgili satır başları

BANKANIN İSMİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Yatırım bankası kurmak için lisans iznimizi aldık. Bankanın ismi üzerinde çalışıyoruz Personel ve teknik altyapı çalışmalarını da hızlandırdık. Yılsonu için faaliyete geçecek şekilde çalışıyoruz. Bir ay uzar, kısalır. 2021’in ilk çeyreğinde faaliyet geçirelim istiyoruz. Henüz isim üzerinde çalışıyoruz. E-ticaret know-how’ımızdan faydalanarak, teknolojiye yakın bir yapı kurmak için çabalıyoruz. İki boyutlu düşüncemiz var. Büyük bankaların masaları çok kalabalık. Özellikle ticari işletmelerde ticari finansman yapılandırmalar hem danışmanlık anlamında bir fırsat olduğunu hem de şirketlerin de ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Biz de piyasalardan bu ihtiyacın geri bildirimini alıyoruz. İkincisi; e-ticaret platformlarından veri kullanımını da zenginleştirerek, aslında kredi modelleri dünyada olan uygulamaları harekete geçirmek. Türkiye’de de ciddi fırsat olduğunu düşünüyoruz. KOBİ segmenti desteklenmeye en muhtaç alan. Büyük bankalar bazen hizmet vermekte zorlanıyor. Biz iki boyutu birleştirip yatırım için güzel bir hikaye çıkarabileceğimizi düşünüyoruz. Dünyada da çok örneği var. Türkiye’de de yeni yeni başlayan bir alan. Erkenden başlayalım istiyoruz. Biliyorsunuz bir işe erken girmenin avantajları var.

‘AMİRAL GEMİ’ ÜZERİMİZE YAPIŞTI KÂRIN DAĞILIMINA BAKIYORUZ

“Amiral geminiz ne olacak” sorusuyla çok karşılaşıyoruz, ‘amiral gemi’ sözü üzerimize yapıştı. Ben artık kârın dağılımına bakıyorum. Orada mümkün olduğunca homojen bir dağılım olsun istiyorum. Çok küçük oyuncular kalsın istemiyorum. Bir tane şirketten EBITDA’nızın ve kârınızın yüzde 80’i gelmiyor şu anda. Bana sorarsanız EBITDA ve net kârda dengeleyici bir hale geldik. Nedir mesela; enerji, bizim için önemli bir yer teşkil ediyor. Yurtdışındaki medya işimiz Romanya önemli bir yer teşkil ediyor. Türkiye’deki finansal hizmetler, faktoring önemli bir yer teşkil ediyor. Ticaret işimiz iyi devam ediyor.

SEKTÖREL ÇEŞİTLİLİK COVID-19’DA DOĞAL HEDGING OLDU

COVID-19 sürecini iyi yönettik. İlk üç ayımız iyi geçti. İkinci üç ay etkilenmedik demek olmaz ama biraz dengeli bir portföy olması ve kârımızın homojen dağılması önemli. Bir endüstriden yüzde 80 gelmediği için… En çok etkilenen işimiz AVM ve turizm işimiz oldu. Ama portföyün içinde enerji, dış ticaret, teknoloji ve medya olduğu için çok da fena geçmedi. Doğal hedging oldu.

Herkes gibi biz de bu dönemde nakit akışına odaklandık. Net borç seviyelerini yükseltmedik düşürdük. Maliyet giderlerini tıraşladık. Portföyün biraz geniş olması bazen konsantrasyon bakımından dezavantaj oluyor, ama COVID-19 döneminde pozitif oldu. Sektörlerimizi üçe böldük, hiç etkilenmeyen işlerimiz, orta etkilenen işlerimiz, yüksek etkilenen işlerimiz diye ayırdık. Mesela gayrimenkul yüksek etkilenen işimiz oldu. Hürriyet Emlak, nisan mayıs ayında çok etkilendi ama haziran ayının ardından acayip bir ivme sağladı. Aytemiz orta etkilendi. Hazirandan itibaren toplu taşımanın eskisi gibi kullanılmaması nedeniyle, o sektör de çok hızlandı. Toplu taşımadan kaçış var, bireysel araç kullanımında artış var. Genelde tüm şirketlerimizde böylece marjımız arttı.

BASİT DÜŞÜNÜP, KOMPLİKE TÜREVLERE HİÇ GİRMİYORUZ

Kur dalgalanmalarını yönetme konusunda basit düşünmeye çalışıyorum. Çok fazla komplike i ürünlerden, çözümlerden kaçınıyorum. Çok temel ne yapıyoruz: TL geliri olan bir işte kesin yabancı para borçlanmıyoruz. Açık pozisyon oluşturmuyoruz. Çok büyük oranda türev işlemleri kesinlikle kullanmıyoruz. Akaryakıtta da o riskimiz var. Millileştirene kadar ve millileştirdikten sonra geri ödeme yaptığımız vadeye kadar orada da çok sınırlı hedging kullanıyoruz. Görüyorum ki çok büyük gruplar çok komplike ürünlerden hep zarar etmiş. Bir yıl kazanıyorsunuz ama üç yıl kaybediyorsunuz. Bir de şuna inanıyorum; bu şirketlerin görevi operasyon kârı üretmek, finansal kâr üretmek değil. Bu şirketler banka değil. Çok basit türevler kullanıyoruz -zaten onu yapmak zorunda kalıyoruz, swap, forward-komplike olanlara hiç girmiyoruz.

ARTIK İŞE ÇEYREK ÇEYREK BAKIYORUM

Artık işe çeyrek çeyrek bakıyorum. Biraz teknoloji şirketleri gibi. Yıllık bütçemiz var ama her işimizi ayrı ayrı yönetiyoruz. Hatta ay bazında yönetmekte fayda var. Bu da insanların üzerine mesai yükü getiriyor ama sonuç veriyor. Bu 3. çeyrek gördüğümüz kadarıyla teknolojiye iyi bir dönüş oldu. Bunun kalıcı olacağını da düşünmüyorum, bu kadar hızlı bir sıçramanın kalıcı olmasının ekonomilere başka handikapları var çünkü. 4. çeyrek biraz yavaşlayacaktır. Ama yavaşlama hızı faiz ve kurun nereye oturacağıyla alakalı. Sonuçta biliyorsunuz Türk ekonomisi kredi artışına çok endeksli. Kredi hacmi büyüdüğü zaman ekonomi hızlı büyüyor, kredi hacmi küçüldüğünde hızı azalıyor. Ama onun da bir dengesi var, çok hızlı büyüdüğünde makroekonomik dengeleri bozuyor. 3. çeyrek iyi gidecek, 4. çeyrek orta karar olacak diye düşünüyorum. Bizim grup adına tüm bunları topladığınızda seneyi makul şekilde bitiririz diye görüyoruz. Katastrofobik bir durum olmadı, olmayacak gibi de düşünüyorum. Ancak biliyorsunuz, salgının durumuyla ilgili hiçbirimiz ‘son çeyrekte şöyle olur’ diyemiyoruz.

Yurtdışı medya işimizde borcumuz sıfıra yaklaştı

Yurtdışında bir ana işimiz var; Romanya. Orası iyi gidiyor. Sadece TV kanalımız değil, 5 portalımız, bir radyomuz var. Oraya entegre medya şirketi tanımı yapıyoruz. TV gelirlerimiz reklamın ötesinde, kablo, internet ve radyo ile çeşitlendi. Riski çok azaldı. Benim ana bakışım; riski azaltıp, öngörülebilirliği artırmak. Bu neden önemli, bir TV programı istediğiniz ratingi getirmediği zaman ondan sonraki üç ay kara kara düşünmememiz lazım. Orada sağlıklı bir gelir dağılımımız var. Bu bizi yüreklendiriyor. Euro kazanıyoruz, o şirketimizin borcu da sıfıra yaklaştı.

HEM ENDÜSTRİYİ HEM ÜLKEYİ BİLMİYORSANIZ…

Geçmişte biliyorsunuz Türk şirketleri çok büyük iddialarla yurtdışına gitti. Fiiliyata geçirmek çok da kolay olmuyor. Dolayısıyla iyi bildiğimiz endüstrilerde yurtdışı fırsatlara bakıyoruz. Enerjiyi iyi biliyoruz, niye yurtdışında yapmayalım diyoruz. Ama gündemimizde yeni endüstri yeni ülke yok. Hem endüstriyi bilmiyorsunuz hem ülkeyi bilmiyorsunuz. Mevcut endüstrilerde yurtdışı bakıyoruz ya da hala hazırda olduğumuz yer Romanya, orada fırsatlar var mı diye bakıyoruz.

ROMANYA’DA ‘İÇERİK’İ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ

İçerik çok pahalı. İçerik üretmek kıymetli ama pahalı olduğunu da biliyoruz. Belli bir aboneye ulaşmak için içeriği çok zenginleştirmek gerekiyor. O da çok kolay değil, hangi kadroyla kaç kişi yapacak. Freelance modelleri de konuşuluyor ama uygulaması çok kolay değil. Romanya’daki işimizde içeriği güçlendirmek istiyoruz. Platform olmak çok büyük bir maliyet ama Romanya’da işimizi de oturttuğumuz için güçlendirmek istiyoruz.

Giderleri sorgulamak için kriz; iyi bir fırsat

Bir işin para kazanması için -bazı istisnalar dışında-konu maliyete geliyor. Kurumlar bazı giderleri hiç sorgulamıyor. Kriz anında maliyet azaltıcı kararları almak çok daha kolay. Kestiğimiz giderleri de tekrar eski seviyesine çıkartmayız. Bir kez bu masrafı kesince, demek ki yapılabilirmiş diye düşünüyoruz. Ciddi krizler maliyetleri sorgulamamız için büyük bir fırsat. Ancak COVID-19’un şöyle bir sıkıntısı da oldu, ne zaman biteceğini de bilmiyoruz. Üç ay sonra “Eksi tas eski hamam” dememek lazım.

DOLAR BORÇLANIYORUM, ÇÜNKÜ DOLAR KAZANCIM VAR, BİR EFSANE…

Şu efsaneyi de sorguluyorum: Dolar kazancı olduğunu söyleyen şirketler, dolar borçlanıyor ama tam öyle de olmuyor aslında. İhracat yapıyorsunuz ama arada o parayı tahsil edene kadar birkaç ay oluyor. Aslında bir miktar döviz riski yine alıyorsunuz. Biz geliri dolar olan şirketlerimizde bile biz borçlanmayı yüzde 60-70 TL’ye çevirdik. Çok da memnun kaldık. Bunun riski ne; Türk ekonomisinde bazen TL’nin değer kazandığı çok istisna yıllar oldu. Ama son 20 yıla baktığınızda ortalamada hep dolar değer kazandı. Mümkün olduğu kadar döviz riskimizi uzaklaştırdık. Bilançomuzda yabancı para borç pozisyonumuz çok düşük.

Akaryakıttan 123 milyon lira brüt kâr

Doğan Holding faaliyet gösterdiği sektörlerde en yüksek kârlılığı, Aytemiz ile faaliyetlerini sürdürdüğü ‘akaryakıt perakendesi’ sektöründen sağladı. Yılın ilk 6 aylık döneminde faaliyette bulunduğu 7 sektörde toplam 506 milyon 840 bin TL brüt kâr elde etti. Brüt kârın 123 milyon 838 bin lirası tek başına akaryakıt perakendesi sektöründen elde edilirken elektrik üretimi ve ticareti sektörü 99 milyon 657 bin lira; internet ve eğlence sektörü ise 93 milyon 784 bin liralık brüt kâr ile Doğan Holding’in yılın ilk 6 ayında en başarılı olduğu sektörler oldu.

Haber

ABD’de konut satışları temmuzda yüzde 24,7 arttı

ABD Ulusal Emlak Derneği’nin verilerine göre temmuz ayında ABD’de konut satışları aylık yüzde 24,7 arttı ve üst üste ikinci ay yükselerek yıllık toplam 5 milyon 860 bin konut satışına ulaştı.

Konut satışlarındaki yıllık değişim yüzde 8,7 artış oldu.

Ülkenin toplam konut stokları temmuzda aylık yüzde 2,6 ve yıllık yüzde 21,1 düşüşle 1 milyon 500 bine geriledi.

Haber

Milli Emlak, İstanbul’da kamu konutu satışı ihalesine çıkıyor

İstanbul Çevre Ve Şehircilik Müdürlüğü Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı Bakırköy, Fatih, Bayrampaşa, Eyüpsultan, Büyükçekmece, Beşiktaş, Şişli ve Arnavutköy ilçelerinde bulunan 85 adet gayrimenkulu satışa çıkardı.

Kamu konutu olarak satışa sunulan taşınmazların ihalesi 31 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.

Satışı yapılan taşınmazlar KDV’den, satış ve devir işlemleri sırasında düzenlenen belgeler vergi, resim ve harçtan müstesnadır.

Haber

Üniversite içi işletmelerin kira sorunu çözüldü

ATO’dan yapılan açıklamaya göre, Odanın 48 No’lu Hazır Yemek Hizmetleri-Kantin İşletmeciliği Meslek Komitesi altında faaliyetlerini sürdüren üniversite içi kantin işletmecileri, COVID-19 salgını nedeniyle kira sıkıntısı yaşıyordu. Bu sorun, ATO’nun girişimleriyle Türkiye genelinde faaliyet gösteren ve yaklaşık 20 bin kişinin istihdam edildiği 9 bin kantin işletmesi için çözüldü.

Üniversite İçi İşletmeciler Derneği ile ATO’nun 48 No’lu Hazır Yemek Hizmetleri-Kantin İşletmeciliği Meslek Komitesi üyelerinden oluşan heyet, salgın döneminde sektörün yaşadığı sorunları ilgili kurum ve kuruluşlara ileterek çözülmesi için çalışma yürüten ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

Baran, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, üniversite içinde kantin işleten ATO üyelerinin, salgın nedeniyle üniversitelerin uzaktan eğitime başlaması sonucu kira ödemelerinin de aralarında yer aldığı bazı sıkıntılar yaşadığını hatırlattı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsü içinde faaliyet gösteren ATO üyelerini ziyaretinin ardından bir dizi ziyaret gerçekleştirdiğini belirten Baran, sadece Ankara’da ATO’ya kayıtlı kantin işletmecilerinin değil, tüm Türkiye’deki işletmecilerin sorununun çözüme kavuştuğunu söyledi.

“Tüm üniversite içi işletmelere fayda sağlamış olduk”

Baran, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürü Tufan Büyükuzun ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ı ziyaret edip yaşanan sorunu aktardıklarını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Gördüğümüz çözüm odaklı yaklaşım bizi umutlandırdı. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un pandeminin başlamasının hemen ardından 20 Mart’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlerine gönderdiği ve hazine taşınmazı olduğu halde kiraya verilen büfe, kantin, kafeterya ve çay ocağı gibi ticari işletmelerin faaliyet göstermemesine karar verilen süre içinde kira bedeli alınmamasına ilişkin bir yazısı vardı. Milli Emlak Genel Müdürümüz Sayın Büyükuzun da bu yazıya atıfta bulunarak, talep edilmesi halinde kira bedelinin iade edilmesinin tüm üniversitelere duyurulmasına ilişkin yazıyı YÖK Başkanlığına gönderdi. ATO üyeleri için çalışırken tüm ülkemizdeki üniversite içi işletmelere fayda sağlamış olduk. Yapıcı yaklaşımları nedeniyle Sayın Bakanımız Murat Kurum başta olmak üzere Sayın Büyükuzun’a, Sayın Saraç’a ve Sayın Kök’e teşekkür ederim. Kira sorununun çözümü, pandemi nedeniyle sıkıntı yaşayan işletmelerimize nefes oldu.”

Üniversite İçi İşletmeciler Derneği ve 48 No’lu Hazır Yemek Hizmetleri-Kantin İşletmeciliği Meslek Komitesi Başkanı Muharrem Kılıç da Türkiye’nin tüm illerindeki kantin işletmecilerinin teşekkürlerini ATO Başkanı Baran’a iletti.

Kaynak: AA

Haber

İpotekli konut satışı temmuzda yüzde 900 arttı

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği’nin (TÜDEM) verdiği bilgilere göre, Türkiye’de konut satışları temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 124,3 artarak 229 bin 357 oldu. Bu dönemde tüm gayrimenkul türlerinde 365 bin 179 satış işlemi gerçekleşirken, ipoktekli konut sayısı ise yüzde 900,6 oranında artış kaydetti. İlk yedi ayda 854 bin 126 konut satışının satışının gerçekleştiği Türkiye’de, toplam gayrimenkul satış sayısı 1 milyon 423 bin 627 oldu.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, “Konut kredisi faiz oranlarının tarihin en düşük seviyede verilmesi sonrasında, ev sahibi olmak isteyenler için büyük bir fırsat oldu. Haziran ayındaki yükseliş sonrası Temmuz ayında gayrimenkul satışlarında birçok başlıkta rekorlar kırıldı. İpotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 900,6 arttı. İlk defa ipotekli satışların payı yüzde 57 oldu. Ocak-Temmuz döneminde 854 bin 126 konut satışı gerçekleşerek, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40,5 artış gösterdi. Yıl sonu toplam satışlarda 2.5 milyonu aşabiliriz.” dedi.

İkinci el satış payı ilk kez yüzde 70,4’e ulaştı

Ocak-temmuz döneminde ikinci el konut satışlarının da yüzde 62,1 artarak 588 bin 417 olarak gerçekleştiği bilgisini veren Hakan Akdoğan, şu açıklamayı yaptı: “Toplam konut satışları içinde ikinci el satışın payı ilk defa yüzde 70,4 oldu. İkinci el konut satışlarında İstanbul 29 bin 3 konut satışı ve yüzde 18 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 73,6 oldu. Ayrıca konut stoklarında erime hızı yüzde 11.78 ile 2010’dan bu yana ikinci en yüksek seviyeye ulaştı. Emlak işletmeleri için de hızlı bir normalleşme gerçekleşti.”

Haber

Norveç Varlık Fonu ilk yarıda 21 milyar dolar zarar etti

Norveç’in 1.15 trilyon dolar büyüklüğündeki varlık fonu COVID-19 salgını nedeniyle borsaların ve emlak piyasasının gerilemesiyle 2020’nin ilk yarısında 21.27 milyar dolar zarar açıkladı.

Norveç Varlık Fonu Başkan Yardımcısı Trond Grande yaptığı açıklamada “Piyasalar ikinci çeyrekte iyileşmiş olsa bile hala gözle görülür decerece belirsizliğe tanıklık ediyoruz” dedi.

Borsadaki tüm hisselerin yüzde 1.5’ine sahip olan fon, dünya genelinde 9.200 şirkette hisse sahibi. Fon, aynı zamanda tahvillere ve emlak piyasasına da yatırım yapıyor.

Kaynak: Reuters

Haber

Türkiye’de ortalama konut satış süresi 32 gün azaldı

Sahibinden.com, Temmuz Ayı Emlak Endeksi sonuçlarını açıkladı. Endekse göre Türkiye genelinde ve üç büyükşehirde satılık konut fiyatları yükselirken, evler daha çabuk el değiştiriyor. Konut satışları ciddi oranda artarken satılık konutların fiyatları da yükselişe geçti. Temmuz ayında Türkiye genelinde ortalama satış süresi 32 gün azaldı.

Türkiye genelinde satılık konut fiyatları bazında en çok değer kazanan ilk 5 ilçe ise sırasıyla Ula, Toprakale, Erzin, Aksu ve Manavgat oldu. Endekse göre, Muğla’nın Ula ilçesi yüzde 162 ile en çok değer kazana ilçe oldu. Ula’yı yüzde 65 ile Osmaniye’nin Toprakale, yüzde 64 ile Hatay’ın Erzin, yüzde 61 ile Antalya’nın Aksu ve yüzde 57 ile Antalya’nın Manavgat ilçesi takip etti.

Endekse göre, son yıllarda ulaşım projelerinin gelişmesi, bölgeye yapılan yeni yatırımlar ve doğa içerisinde daha sakin bir yaşam alanı tercih edenlerin bu ilçelere yönelmesi ilçelerin değer kazanmasında etkili oldu. Öte yandan Türkiye genelinde satılık konut bazında en çok değer kaybeden yer ise yüzde 9 düşüşle Kayseri’nin İncesu ilçesi oldu.

Başakşehir’in değeri yüzde 46 artı

Sahibinden.com’un Temmuz Ayı Emlak Endeksi’ne göre, İstanbul’da satılık konut fiyatları geçen yılın bu dönemine göre yüzde 18 oranında arttı. İstanbul’da satılık konutların ortalama satış süresi ise 48 gün olarak belirlenirken, İstanbul’un önemli ulaşım projelerinden Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yollarına yakınlığı ve şehir hastanesi projesinin hayata geçmesiyle öne çıkan Başakşehir yüzde 46 artışla en çok değer kazanan ilçe oldu. Başakşehir’i yüzde 43 ile Kadıköy, yüzde 37 ile Adalar, yüzde 36 ile Beylikdüzü ve yüzde 32 ile Sarıyer takip etti. Endekse göre, Zeytinburnu değer kaybeden tek ilçe olurken, Zeytinburnu’nun değerinde yüzde 6 oranında düşüş yaşandı.

Ankara’nın en çok değer kazananı Gölbaşı

Türkiye’nin en büyük ikinci şehri konumunda olan ve son dönemde yapılan yatırımlarla öne çıkan Ankara’da satılık konut fiyatları geçen yılın bu dönemine göre yüzde 27 oranında artış yaşandı. Satılık konutların ortalama satış süresi ise 31 gün seviyesinde gerçekleşti. Ankara’da Sosyal donatı merkezi ve kentsel dönüşüm projelerinin hız kazandığı Gölbaşı satılık konut fiyatı bazında yüzde 38’lik artışla en çok değer kazanan ilçe oldu. Ankara’nın ilçeleri arasında yer alan Akyurt yüzde 34, Yenimahalle yüzde 32, Keçiören yüzde 30, Kahramankazan ise yüzde 29 oranında değer kazanan ilçeler oldu.

İzmirlilerin yeni gözdesi Güzelbahçe

İzmir’de ise satılık konut fiyatları geçen yılın bu dönemine göre yüzde 30 arttı. İzmir’de satılık konutların ortalama satış süresi ise 49 gün oldu. Önemli sahil beldelerine yakınlığı ve doğasıyla son dönemin gözde yerlerinden olan Güzelbahçe, satılık konut fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 55’lik artışla en çok değer kazanan ilçe oldu. Güzelbahçe’yi yüzde 45 ile Menderes, yüzde 42 ile Çeşme, yüzde 47 ile Karşıyaka ve yüzde 46 ile Karaburun takip etti.